TPM 2.0 w Windows 11 - czym właściwie jest? (2024)

  • CentrumXP

TPM 2.0 w Windows 11 - czym właściwie jest? (1)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/24/2021, 2:30 PM

Liczba odsłon: 38079

Wymagania systemowe Windows 11 wywołały niemałe zamieszanie z powodu ograniczeń stawianym starszym maszynom. Oficjalnie wspierane są tylko komputery z procesorami ostatnich generacji i modułem TPM 2.0. A czym tak właściwie jest TPM i do czego jest potrzebny?

Co to jest TPM 2.0 i co robi w Windows 11?

Trusted Platform Module (TPM) to specjalny podzespół połączony z płytą główną komputera lub dodany oddzielnie do procesora. Jako dodatkowa warstwa sprzętowa służy on do obsługi różnych działań kryptograficznych, w tym do ochrony kluczy szyfrowania, danych uwierzytelniania i innych wrażliwych danych. Generalnie wzmacnia on ochronę całego systemu. Blokuje dostęp i uniemożliwia naruszenie danych zarówno przez atakujące osoby, jak i szkodliwe oprogramowanie. TPM pomaga chronić zarówno przed dobrze znanymi, typowymi atakami, jak również przed nowymi i bardziej wyrafinowanymi, takimi jak ransomware.

TPM 2.0 pozwala w pełni wykorzystać niektóre technologie dołączane do Windows, takie jak BitLocker do szyfrowania dysków i Windows Hello do biometrycznego logowania. Jest też kluczowym składnikiem dla podejścia Zero Trust, stosowanego przez firmy, którym zależy na bezpieczeństwie. Gdy jest obecny i włączony, system Windows 11 staje się najbezpieczniejszym Windowsem w historii.

TPM 2.0 w Windows 11 - czym właściwie jest? (2)

Podczas gdy Windows 10 w chwili premiery nie wymagał TPM, Jedenastka już go wymaga. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu korzyści, jakie oferuje. Microsoftowi chodzi szczególnie o obsługę nowoczesnych, mocniejszych algorytmów kryptograficznych. Po drugie, TPM 2.0 wchodzi w skład standardu Secured-core PC. Komputery z tym certyfikatem są dużo lepiej zabezpieczone przed atakami na firmware. A ataki tego typu są bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać. Według raportu Security Signals aż 83% firm doświadczyło ataku na firmware, a tylko 29% przydzieliło zasoby do ochrony tej krytycznej warstwy.

Jak sprawdzić, czy TPM 2.0 jest obecny?

Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy jest zainstalowany moduł TPM, jest narzędzie Zarządzanie modułem TPM na komputerze lokalnym. Aby go użyć, wykonaj skrót WIN + R, w okienku Uruchom wpisz tpm.msc i naciśnij Enter. W okienku wyświetli się wersja TPM lub informacja, że nie można odnaleźć zgodnego modułu TPM.

TPM 2.0 w Windows 11 - czym właściwie jest? (3)

O znalezieniu lub nieznalezieniu TPM 2.0 poinformuje również narzędzie Sprawdzanie kondycji komputera (znane też jako PC Health Check), które skanuje wszystkie podzespoły i sprawdza, czy urządzenie jest gotowe na Windows 11.

Może okazać się, że TPM jest zainstalowany, ale wyłączony. Aby go włączyć, należy uruchomić ponownie komputer i wejść do BIOS. Tam szukamy ustawień, takich jak Security Chip Type (powinien to być TPM 2.0) i Security Chip (powinno być ustawione na Enabled). Nazwy ustawień mogą się różnić.

Czy warto dokupić moduł TPM 2.0?

Microsoft przekonuje, że większość współczesnych pecetów ma już TPM 2.0. Jest on wymagany dla wszystkich nowych komputerów z Windows 10 od czasu Anniversary Update (wersja 1607). Jeśli jednak mamy składaka albo komputer sprzed 2016 roku, TPM 2.0 może być nieobecny. Wskazywać na to będzie również pusty slot na płycie głównej, podpisany jako TPM lub podobnie. Sam moduł TPM 2.0 można kupić w wielu sklepach z elektroniką, gdzie jego ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet 200 zł. Wiedząc o nowym wymaganiu Windows 11 i większym zapotrzebowaniu, producenci lub sprzedawcy mogą zawyżać ceny, więc warto sprawdzić, czy cena jest uczciwa.

TPM 2.0 w Windows 11 - czym właściwie jest? (4)

Tak naprawdę każdy musi odpowiedzieć sam, czy chce wydać te 100 zł na podzespół, który jest potrzebny do prawidłowego działania Windows 11 i podnosi poziom bezpieczeństwa komputera. Wiemy, że wymaganie można ominąć poprzez edycję rejestru, ale nie jest to ani bezpieczne, ani polecane. Sposób może też przestać działać po jakimś czasie, przez co system utkwi w stanie, w którym nie można go aktualizować, lub wystąpią problemy ze stabilnością. Warto też się zastanowić, czy nie będziemy zmieniać komputera w ciągu najbliższych paru lat i dopiero wtedy przesiadać się na Jedenastkę. Jeśli myślimy o nowym komputerze wyposażonym w TPM 2.0, to z rozbudową i zakupem oddzielnego modułu można się wstrzymać.

Aktualizacja 06.10.2021: Wygląda na to, że Microsoft nie jest wcale tak restrykcyjny, jeśli chodzi o TPM 2.0 i odpowiednią generację procesora. Z naszego nowego artykułu dowiesz się, jak ominąć wymagania dotyczące TPM 2.0 i procesora, by móc zainstalować Windows 11. Wystarczy jeden prosty trick w rejestrze. Co ciekawe, ten sposób wyłożył sam Microsoft!

Jeśli potrzebujesz nowego komputera, który wspiera działanie Windows 11, to rozejrzyj się w naszej ofercie laptopów! W naszym Sklepie CentrumXP dostępny jest również system Windows 11.

Artykuły z kategorii

  • Jak przywrócić Wordpad na Windows 11?
  • Jak nagrać ekran w systemie Windows 11?
  • Jak uaktualnić Windows 11 Home do Pro za pomocą Microsoft 365 Business?
  • Windows 12 - jak może wyglądać następca Windows 11?
  • Windows 11 Moment 4 Update oficjalnie wydany! Co nowego?
  • Jak zainstalować Windows 11? Przewodnik krok po kroku
  • Windows 11 - poznaj ceny pakietów
  • Windows 11 wymagania. Dowiedz się, czy możesz bez obaw zainstalować go na swoim komputerze

Aktualności

  • Pasek zadań bez pełnej daty i godziny? Windows 11 23H2 (build 22635.3930 w Beta Channel)
  • Znak wodny ochroni Twoje dokumenty? To był tydzień z Microsoft 325
  • Nowy Outlook na Windows będzie ogólnodostępny dla firm od 1 sierpnia 2024
  • Microsoft Entra Suite - narzędzia ochrony dostępu i tożsamości już ogólnodostępne
  • Dynamiczny znak wodny w Word, Excel i PowerPoint
  • Nowości i poprawki w Windows 11 23H2 (build 22631.3951 w Release Preview Channel)
  • Lista kompilacji systemu Windows 11
  • Windows 10 z poprawkami w kanałach Beta i Release Preview (build 19045.4713)
TPM 2.0 w Windows 11 - czym właściwie jest? (2024)

FAQs

Is TPM 2.0 necessary for Windows 11? ›

TPM 2.0 is required to run Windows 11, as an important building block for security-related features. TPM 2.0 is used in Windows 11 for a number of features, including Windows Hello for identity protection and BitLocker for data protection. In some cases, PCs that are capable of running TPM 2.0 are not set up to do so.

How to fix TPM 2.0 error Windows 11? ›

Enable the TPM Using BIOS
  1. Shut down your PC.
  2. Now power it on with the designated key to enter the BIOS settings on your PC. ...
  3. Navigate to Boot options in the BIOS. ...
  4. Now, find the Security setting and enable every setting with "TPM" or "Security Chip."
  5. Save the changes and exit BIOS settings.
Jan 11, 2024

How to enable TPM 2.0 in BIOS Windows 11? ›

How to Enable TPM 2.0
  1. Enter UEFI/BIOS using your motherboard manufacturer's entrance key.
  2. Search for the TPM toggle in a tab called Security or Advanced. ...
  3. Toggle TPM to On, Enabled, or Firmware TPM depending on your manufacturer's particular UEFI/BIOS.
Jan 4, 2024

How to fix compatible TPM cannot be found in Windows 11? ›

Solution 1. Enable TPM from BIOS
  1. Enter your motherboard's BIOS by pressing Del, F2, or F9 during startup, depending on the manufacturer.
  2. Look for the option named Security or Advanced.
  3. Look for the TPM feature and enable it, and then check if your TPM device not detected on Dell in Windows 10/11 is solved.
May 8, 2024

Is TPM 1.2 enough for Windows 11? ›

Important: You should verify that your device meets minimum system requirements before you choose to boot from media, because it will allow you to install Windows 11 if you have at least TPM 1.2 (instead of the minimum system requirement of TPM 2.0), and it will not verify that your processor is on the approved CPU ...

Can I disable TPM after installing Windows 11? ›

If you want to temporarily suspend TPM operations on Windows 11, you can turn off the TPM. For more information, see Turn off the TPM. Always use functionality in the operating system (such as TPM. msc) to clear the TPM.

Is TPM 2.0 good? ›

TPM 2.0 is recommended since it supports newer cryptographic algorithms. TPM 1.2 only supports the SHA-1 algorithm, which is being deprecated. Device Encryption requires Modern Standby/Connected Standby certification, which requires TPM 2.0. TPM 2.0 and UEFI firmware is required.

What happens if I clear TPM? ›

As the warning message hints, we can conclude that clearing TPM will erase all created keys related to the TPM such as the BitLocker recovery key. In addition, it will delete all data protected by these TPM-relevant keys, such as a sign-in PIN, virtual smart card, etc.

How to check if TPM 2.0 is enabled? ›

To Verify that the TPM is detected, perform the following steps.
  1. Log in to Windows.
  2. Right-click the Windows Start Button.
  3. Click Device Manager.
  4. Expand the Security Devices Node.
  5. You should see the Trusted Platform Module 2.0.
Apr 16, 2024

What if I don't have a TPM? ›

This hardware-based security feature ensures system integrity and encryption. Microsoft set this requirement to enhance the overall security of the operating system. Therefore, if your computer doesn't have a compatible TPM 2.0, you might not be able to install Windows 11.

How do I pass Windows 11 TPM? ›

Create a new registry key under Setup and name it LabConfig. To create a registry key, right click in the right window pane and select New->Key. Then enter the key name. Within LabConfig, create 2 new DWORD values called BypassTPMCheck and BypassSecureBoot and set each to 1.

Why is my BIOS not detecting TPM? ›

Why TPM 2.0 is not showing in BIOS? TPM 2.0 may not be showing in BIOS due to several reasons, including outdated BIOS firmware that does not support TPM 2.0, disabled TPM settings in the BIOS, or an incompatible TPM module.

Can I install TPM 2.0 on my PC? ›

If you've got a computer that meets the other Windows 11 minimum system requirements, there's a chance that it supports TPM 2.0. The standard is relatively recent, however. If you bought your PC after 2016, it almost certainly comes with TPM 2.0.

How do I reset my TPM command? ›

Open the TPM Management Console by pressing the Windows + R keys on the keyboard to open a command prompt. Type tpm. msc and press Enter . In the Actions pane on the right, select Clear TPM.

Why can't I enable TPM? ›

Platform Trust Technology (PTT) is enabled on these systems by default, causing the TPM to be greyed out in the BIOS (Only one of these trust technologies can be enabled at a time). To enable TPM, PTT protection must be removed from the encryption keys.

Is it worth enabling TPM for Windows 11? ›

TPMs are efficient alternatives to older methods of securing Windows PCs. In fact, since July 2016 Microsoft has actually required TPM 2.0 support on all new PCs that run any version of Windows 10 for desktop (Home, Pro, Enterprise, or Education). Likewise, Windows 11 will only run on PCs that have TPM capabilities.

Is TPM 2.0 on motherboard or CPU? ›

Typically, it's a separate chip on the motherboard though the TPM 2.0 standard allows manufacturers like Intel or AMD to build the TPM capability into their chipsets rather than requiring a separate chip.

Is Secure Boot necessary for Windows 11? ›

While the requirement to upgrade a Windows 10 device to Windows 11 is only that the PC be Secure Boot capable by having UEFI/BIOS enabled, you may also consider enabling or turning Secure Boot on for better security.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Pres. Carey Rath

Last Updated:

Views: 5758

Rating: 4 / 5 (41 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Pres. Carey Rath

Birthday: 1997-03-06

Address: 14955 Ledner Trail, East Rodrickfort, NE 85127-8369

Phone: +18682428114917

Job: National Technology Representative

Hobby: Sand art, Drama, Web surfing, Cycling, Brazilian jiu-jitsu, Leather crafting, Creative writing

Introduction: My name is Pres. Carey Rath, I am a faithful, funny, vast, joyous, lively, brave, glamorous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.